Pro výrobu hodinkových pouzder a kovových řemínků se vedle ušlechtilých materiálů používají i levnější, méně ušlechtilé materiály galvanicky pokovené. U těchto výrobků lze očekávat zvláště pak vlivem agresivního prostředí či agresivního potu poškození vrchní ochranné vrstvy a destrukci výrobku. V horším případě mohou některé látky obsažení ve slitině v kombinaci s citlivostí organizmu způsobovat alergické reakce, v lepším případě destruovaný povrch hodinek pouze rozškrábává pokožku. Některé levnější výrobky z výše uvedených materiálů mají proto nižší životnost než je zákonná záruční doba a přesto nelze uplatnit reklamaci.
Obranou je osobně vybírat hodinářské zboží, žádat informace a nešetřit na nesprávném místě. Za netečné materiály používané při výrobě hodinek lze považovat např. ocel a titan.
Běžné zlaté a stříbrní zboží je zhotoveno ze slitin v ryzosti předepsané zákonem. Zlaté a stříbrné výrobky za určitých podmínek tmavnou /černají, nabíhají/. Jedná se o chemickou reakci mezi kovy slitiny a vnějšími vlivy. Nabíhání ovlivňuje například pracovní prostředí, agresivní ovzduší, léčiva, lázeňské procedury, masážní gely, kadeřnické a kosmetické přípravky, celkový zdravotní stav apod. Tato reakce však není výrazem nekvalitního výrobku.
Černání (nabíhání) šperků je individuální záležitostí a proto se nedá reklamovat.
Zabránit černání lze ve většině případů zlepšením péče o šperky, výběrem šperků zhotovených z jiného materiálu, popřípadě výběrem zlatých šperků ve vyšší ryzosti.
Pro zachování krásného vzhledu Vašeho zlatého či stříbrného šperku doporučujeme opatrnost při jeho nošení. Zlato a stříbro jsou měkké kovy, proto odkládejte šperky při činnosti, kdy hrozí jejich odření či jiné mechanické poškození. Nevystavujte je vlivu chemických látek.
Pravost materiálu potvrzují zákonné puncy. Záruka se vztahuje na kvalitu a vlastnosti materiálu a řemeslné zpracování. Nevztahuje se zejména na poškození z důvodu nehody, nedostatku péče, běžné obnošení, černání /nabíhání/ a projevy alergické reakce.
Kamenové šperky noste dle zásady: první odkládat, poslední oblékat. Jsou zcela nevhodné pro manuální práci a sport. Na vypadlé a poškozené kameny u šperků vykazujících nešetrné zacházení, tj. zejména deformaci, rýhy, poškrábání, ulomené části apod., se záruka nevztahuje bez ohledu na termín zakoupení. Takto poškozené šperky lze opravit za úhradu.
Šperky s lepenými kameny odkládejte před koupelí a nenamáčejte. Žádné šperky nevyvařujte.
Titanové a ocelové šperky lze opravit pouze výměnou vadné části, je-li to možné. Prsteny nelze zmenšovat a zvětšovat. Vybírejte správnou velikost, na prstě by měl být volnější, při poranění prstu je na rozdíl od klasických materiálů nelze, nebo jen velice obtížně lze odstranit.
Jste-li ten nešťastný člověk, kterému z nějakého důvodu nelze sundat prstýnek, pak máte několik možností:
Možnost "c" je správně. Zlatník vlastní speciální kleštičkovou pilku /motýlka/ na bezbolestné, kulturní a profesionální přeříznutí zlatých i stříbrných prstenů na prstě.
Prsteny z tvrdých materiálů lze také odstranit, avšak jen za určitých podmínek. K odstranění se používá vysokorychlostní frézka s karborundovým či diamantovým kotoučkem.
© 2013 Ing. Antonín Charvát a KETNET s.r.o., realizace projektu KETNET s.r.o., provozováno na redakčním systému MODElina, připojeno k síti TaNET. Jakékoliv kopírování a šíření obsahu webu je bez předchozí domluvy zakázáno.